Zabudnite na nepríjemné a vŕzgajúce pružinové matrace, ktoré sa ešte niekoľko desiatok rokov spätne bežne predávali a vydávali tento nepríjemný zvuk pri každom otočení. Vŕzganie bolo kvôli pružinám častokrát natoľko nepríjemné, že ak váš partner máva nepokojný spánok a počas noci sa prehadzuje z jednej strany na druhú, pravdepodobne ste sa veľmi nevyspali. Dnešné moderné matrace s pružinami sú však oveľa lepšie zhotovené a prispôsobené tak, aby zabezpečovali tichý a ničím nerušený spánok. Pružiny v týchto druhoch matracov sú v súčasnosti chránené od zvyšku ďalších použitých materiáloch v zložení, a to napríklad tým, že sú obalené textilnými taštičkami.

matrac a plachta

Podobné matrace sa zväčša nazývajú „Taštičkové“, práve kvôli tomu, že každá pružina v nich má svoju vlastnú textilnú taštičku, v ktorej je ukrytá. Vďaka tomu sa môžu pružiny pohybovať jednotlivo, bez pôsobenia na ich okolité a susedné taštičky s pružinami, čo pre ľudské telo znamená dokonalé prispôsobenie počas ležania. Okrem pružinových matracov s taštičkami však existujú ešte ďalšie druhy pružinových matracov.

staré hrdzavé pružiny

Ide o matrace, ktoré majú pružinovú vrstvu oddelenú od zvyšku matracovej konštrukcie kokosovou platňou. Takáto platňa je pôvodom prírodného zloženia, pretože sa vyrába z vlákien kokosu, čo zároveň matracu dodáva dlhú výdrž. Aj napriek tomu, že pružiny v tomto druhu matraca nie sú zabezpečené a oddelené jednotlivo, ako je to v prípade „Taštičkového“ matraca, sú zabezpečené kokosovou platňou z vrchnej i spodnej strany. Pružinové matrace sú kvôli drôteným pružinám známe skôr svojou tvrdosťou, ale keďže je možné vyberať rôzne hrúbky použitého drôtu, dajú sa zakúpiť aj viaceré stupne tvrdosti tohto typu matracov. Vďaka výberu viacerých stupňov tvrdosti máte k dispozícií niekoľko možností, spomedzi ktorých si viete zvoliť presne taký typ matracu, čo vám bude miernejšou alebo pevnejšou tvrdosťou najlepšie vyhovovať. Najdôležitejšie je však to, aby matrac nebol pre vaše telo až príliš tvrdý a poskytoval mu dobrú podporu, hlavne v oblasti chrbtice.