Vaše dieťa trápi nádcha

Nos prefiltruje okolo sedem litrov vzduchu za minútu a za deň je to neuveriteľných 10 000 litrov. V našom okolitom prostredí sa nachádza množstvo vírusov, ktoré môžu kvapôčkovou infekciou spôsobiť zápal sliznice spojenou so zvýšenou tvorbou hlienu. Nádcha je veľmi časté ochorenie u malých detí a zapríčiňujú to malé rozmery nošteka a ešte dostatočne nevyvinutý imunitný systém, ktorý si dieťa musí vybudovať postupne samé. Dá sa povedať, že nádcha trápi deti od dojčenského až po školský vek takmer neustále.
spící holčička s králíčkem
Hlavným príznakom tohto ochorenia je opuch sliznice, upchatie nosových dutín a výtok z nosa spočiatku vodnatý, po niekoľkých dňoch hnisavo-hlienový výtok. Zatekajúce hlieny môžu potom spôsobovať ďalšie komplikácie ako kašeľ, zápal mandlí, prínosových dutín, hlasiviek, priedušiek alebo pľúc.

Môžu dokonca viesť aj k bolestivému zápalu stredného ucha. Dojčatá majú inak anatomicky tvarovanú stredoušnú trubicu, ktorá je krátka, široká a inak položená ako u dospelého. Priveľa hlienov zateká do nosohltana a spôsobuje zápal. Predídete tomu čistením nosovej dutiny vhodnými nosnými kvapkami s obsahom morskej soli a ak nevie dieťa smrkať, tak odsávačkou. Dbajte, aby nachladnuté dieťatko nedýchalo prekúrený vydýchaný vzduch.

Suchý vzduch vysušuje sliznicu a jej funkcie sa oslabujú. Nosové sliznice majú byť stále vlhké, preto dostatočne vetrajte. Čerstvý vzduch je prvým liekom proti nádche. Počas nádchy dieťaťu klesá chuť do jedla, pretože s upchatým noštekom sa mu horšie pije aj papá. Napriek tomu mu dávajte dostatok tekutín.
čaj s citronem a zázvorem
Na záver pár domácich receptov:
Cibuľové vrecko
Nadrobno pokrájanú cibuľu vložte do plateného vrecka a na noc ho zaveste blízko hlavy prechladnutého dieťaťa. Cibuľové výpary upokoja opuchnutú sliznicu a uvoľnia dýchacie cesty.
Ďumbier (zázvor)
Postrúhaný čerstvý ďumbier zmiešajte s medom, prípadne ho odšťavte a spolu s citrónom pridávajte do čajov.
Škoricový sirup
V malom hrnčeku si rozpustíte pár lyžíc medu. Do teplého vmiešajte lyžičku škorice a pridajte citrónovú šťavu. Sirup podávajte dieťaťu každé 3 hodiny.
Kúpeľ s morskou soľou
Do horúceho kúpeľa vsypte morskú soľ a premiešajte. Dieťa by sa malo kúpať aspoň 15 minút. Na upchaté dutiny niekedy môže postačiť len kúpeľ končatín, kedy ruky prechladnutého dieťatka ponoríme do teplej vody po lakte a nohy po kolená.
Silný vývar
Klasický horúci slepačí alebo hovädzí vývar s množstvom zeleniny robí priam zázraky. Dobre zohreje a uvoľní nádchu.