Príčinou toho, že na oblohe nevidíme to, čo by sme mali, je vo veľkých, ale aj menších mestách či na dedinách svetelný smog. Všetky pouličné lampy, reklamné pútače, osvetlené balkóny, ale aj naše malé svetielka na mobilných telefónoch, to všetko dohromady spôsobuje, že už pre nás hviezdna nočná obloha začína byť riadnou exotikou. Pre všetko to svetlo vidíme oveľa menej. Nie je to paradox?

digitálny led pásik
Začína to doma

Stačí, keď sa pozriete, koľko zdrojov osvetlenia má vaša vlastná domácnosť. V každej miestnosti určite jeden centrálny zdroj a k nemu pár malých lampičiek a výnimkou už dnes nie sú ani LED pásiky, ktoré si lepíme na rôzne miesta, kde by nám to predtým ani nenapadlo. Netvrdím, že je to zlé, len využívame možnosti, ktoré máme. Málokedy si však uvedomujeme, že menej býva niekedy viac. Nové technológie v tejto oblasti spôsobili, že sme sa prestali správať úsporne, pretože spotreba elektrickej energie napríklad spomínaných LED pásikov je takmer mizivá. Sú preto zapnuté bez rozmyslu často aj vtedy, kedy to vôbec nie je nutné.

digitálny led pásik svetla

Aj tmu je už treba chrániť

Na druhej strane nič nenasvedčuje tomu, že sa to niekedy zmení, práve naopak. Ak teda máte radi romantiku a nemôžete vydržať bez pohľadu na mesiac a hviezdy v jeho okolí, nezostáva vám nič iné, len nechať mesto ďaleko za sebou a čo najčastejšie tráviť noci uprostred prírody. Ak máte k dispozícii vlastnú chatu, nemáte čo riešiť. Len pozor na to, aby ste si do nej a hlavne na ňu postupne nedoniesli všetky tie svetelné zdroje, ktoré máte doma. Potom už bude oveľa ťažšie vychutnávať si ticho a pokoj a padajúcu hviezdu si budete musieť už jedine predstavovať. A to by bola veľká škoda, nemyslíte?